Předcházejte úpalu
Úpal lékaři definují jako přehřátí organismu v důsledku vysokých teplot prostředí, v němž se dotyčná osoba nachází. Paradoxně vás úpal může postihnout i v zimě, např. v přetopeném autobusu, kde se nedají otevřít okénka a zajistit větrání. Toto jsou však případy méně časté a spíše kuriózní, ovšem v létě za tropických teplot je úpal poměrně častým jevem.
Úpal postihuje nejčastěji obyvatele větších měst, kde se kumuluje ve stavebním materiálu budov sluneční tepelná energie a zvyšuje se tím i teplota ovzduší, takže zatímco na venkově, na okraji lesa nebo u vody, kde je dostatečně ionizovaný vzduch, může být teplota vzduchu 30 stupňů Celsia, ve městech mnohdy vystoupí až na hodnotu o deset stupňů vyšší.
Naštěstí máme řešení, které bylo pro mnohé z nás dříve nedostupné – klimatizaci Toshiba Elmontech. Před pár desítkami let se klimatizace instalovaly převážně v některých výrobních provozech a bývaly i součástí klimatizovaných sálů ve výpočetních střediscích, ale dnes jsou jejich ceny na úrovni dostupné pro majitele bytů a rodinných domů. Klimatizovaný vzduch oceníme nejen v průběhu dne, kdy teploty stoupají vysoko nad tropickou třicítku, ale zejména v noci, protože spánkový deficit v tomto období výrazně oslabuje organismus, který pak může i zkolabovat.
Klimatizaci by si také měli pořídit lidé, kteří trpí zdravotními obtížemi v souvislosti se srdečně cévními chorobami.
Letní vedra vyžadují větší přísun hořčíku
V létě se díky vyšší potivosti z organismu vyplavují i minerální prvky a mezi nimi také hořčík. Tento kov je pro organismus nesmírně důležitý a velké množství lidí trpí jeho deficitem kvůli nesprávné výživě a nevhodným zemědělským postupům při pěstování potravinových surovin. Proto také v létě nezapomínejte hořčík doplňovat z vhodných zdrojů, jejichž seznam naleznete na mnoha webových stránkách.