VTP

Tato zkratka je mezi některými lidmi obecně vžitá a znamená doslova „voda, topení, plyn“. Instalatérská profese se zaobírá těmito třemi základními odvětvími a my bychom si mohli povědět o každém z nich více podrobností.

Voda

Do této kategorie zařazujeme vše, co souvisí s instalatérskými rozvody pitné a užitkové vody. Týká se to domácností i firem, společenských prostor, školních budov, divadel, galerií, muzeí, úřadů, restaurací, ale i výrobních a skladových provozů a prostor, zemědělských objektů, nákupních center a všech dalších bytových a nebytových prostor, kde lidé používají vodu pro přípravu pokrmů, provoz strojů a zařízení a pro hygienické účely. Do kategorie „voda“ zahrnujeme e i odpady a kanalizaci, tedy jak nové rozvody či rekonstrukce, tak i řešení havarijních situací.

vodovodní rozvody

Topení

Instalatéři jsou také zdatní topenáři. Pomáhají nám ve výstavbě, údržbě a řešení potíží se všemi topnými systémy, které využívají k vytápění vodu a zemní plyn. Patří sem např. ústřední topení rozváděné v radiátorech a také topení podlahové. Instalatéři namontují i teplovodní výměník pro vytápění dřevem v krbu či krbových kamnech.

montáž vodovodní baterie

Plyn

S rozvody vody, odpady, kanalizací a některými úkony při výstavbě topení si mnohdy poradí i amatéři, kteří instalatérské řemeslo obchází, ale s plynovými spotřebiči a rozvody by se amatéři bez příslušného vzdělání, technického vybavení a osvědčení neměli vůbec pokoušet manipulovat. Zemní plyn se řadí mezi hořlaviny a třaskaviny a výbuch plynu může mít obrovské ničivé následky.

Jakékoli závady, kde je cítit únik plynu, byste také měli ihned dát na vědomí havarijnímu instalatérskému servisu, aby co nejrychleji mohl zasáhnout. Ucítíte-li někde plyn, i mimo domov, můžete instalatéry volat třeba o půlnoci, v takových situacích se počítá každá minuta. A co dokáže výbuch plynu, si můžete prohlédnout na archivních záběrech z události v Divadelní ulici v Praze z roku 2013, kde došlo k explozi plynového potrubí v budově Řízení letového provozu.