Nejhorší situace s koronavirem byla samozřejmě první rok, kdy se objevil. Nikdo z nás netušil, co je onen záhadný virus pocházející z Číny zač, zda nám může nějak vážně ublížit, jaké bude mít důsledky, jak se šíří a podobně. Na celém světě propukla panika doprovázená rychlými opatřeními, které měli za cíl snížit riziko nákazy na minimum. Nošení ochranných pomůcek jako roušek a respirátorů, kterých bylo ale najednou nedostatek. Používání dezinfekcí, které nebyly nikde k sehnání. Zavřeli se obchody, služby, lidé zůstávali z práce doma nebo jim byl nařízen home office. Zavřeli se všechny školy a přešlo se na online výuku.

rouška

Když na to teď vzpomínáme, přijde nám téměř neuvěřitelné, že se toto dělo opravdu v celé zemi, a zdaleka nejen u nás. Podobná opatření přijal celý svět, včetně zákazu vycestování ze země. Teprve teď se ekonomika snaží dát dohromady po tom, co na ni pandemie měla takový dopad. Vypadá to, že covid je pryč a že si nemusíme dělat starosti. Ale je tomu opravdu tak?

Pravda je, že covid se mezi námi stále šíří. Jen ne v takové míře, jako předtím. Je to výsledek velkého procenta lidí, kteří se nechali naočkovat a také kolektivní imunity, jelikož dnes už téměř každý covid alespoň jednou prodělal. Ale pokud dostanete covid, neznamená to, že byste ho měli brát na lehkou váhu. Může vám způsobit stejně vážné potíže, jako předtím.

covid

Proto buďte opatrní a nadále dodržujte alespoň základní pravidla ochrany vašeho zdraví, i zdraví vašeho okolí. Pečlivě si myjte ruce a používejte dezinfekci. Snažte se posilovat imunitu, třeba braním vitamínů, pohybem a zdravou stravou. Nebuďte sobečtí a pokud cítíte, že jste nemocní, snažte se vyhnout kontaktu s cizími lidmi. V ostražitosti polevili i lékaři a často se stává, že vás ani nebudou chtít poslat na antigenní či PCR test. Pro tyto účely je dobré, když budete mít doma v zásobě domácí antigenní testy. Ty jsou nyní již natolik spolehlivé, že účinně odhalí, zda u vás jde o covid nebo ne, například testy značky Vivadiag Pro.