Narození miminka je velkou změnou života pro novopečené rodiče. Pokud se jedná o první miminko, můžete přečíst hromady knih a časopisů, ale stejně nebudete připravení na ten okamžik, kdy si přivezete miminko domů a najednou jste na všechno sami. Jste to vy, kdo musí dát miminku kompletní péči, protože miminko na vás bude dlouho plně závislé. A často chvíli trvá, než se se svým miminkem tzv. sehrajete.

Mnohá prvorodička je z miminka vyděšená. Snaží se, aby dělala vše správně, ale každé miminko je jiné, žádná rada není univerzální a pokud miminko propláče celý den i noc, je maminka rychle se svými silami v koncích. Naštěstí je tu mnoho vychytávek, které vyčerpaným maminkám pomáhají v péči o miminko.

miminko

Nejmenší miminka toho nepotřebují moc, potřebují nakojit, mít zadeček v suchu a když je dáte do kočárku a vyvezete na čerstvý vzduch, budou spokojeně spinkat. O zadeček miminka je potřeba skutečně dobře pečovat. Rodiče mají ušetřenou práci jednorázovými plenami, ale ne vždy vám jednorázové pleny budou stačit. Někdy musíte sáhnout i k těm látkovým.

Jedou z prvních lékařských kontrol, kterou s miminkem postoupíte, je kontrola vývoje kyčlí a tady můžete od lékaře slyšet onu celkem známou větu, balte dítě naširoko. V podstatě to znamená, že nebude vhodné dávat miminku jen jednorázové pleny, ale budete muset do nich vkládat i látkovou plenu a to tak, aby dítě mělo nožičky skutečně doširoka a tím se jeho kyčle vyvíjely správně.

miminko

Látkové pleny ale mají více výhod, i když co se týká pohodlnosti, tak ty jednorázové samozřejmě vedou. Látkové pleny totiž nejsou ekologickou zátěží jako jsou jednorázové pleny. Látkové pleny se musí prát, ale prací prostředky jsou méně ekologicky zatěžující prvek než jsou jednorázové pleny, kterých miminko spotřebuje na tunu a jejichž doba rozpadu se počítá na století.